O mnie


Jestem psychologiem, pedagogiem i psychoterapeutką.

Ukończyłam studia magisterskie na Uniwersytecie Łódzki na kierunkach: Psychologia oraz Pedagogika Specjalna. Od 2004 roku czynnie wykonuje zawód psychologa oraz pedagoga pracując z dorosłymi, dziećmi i młodzieżą.

W 2008 roku ukończyłam 4 letnią Szkołę Psychoterapii Psychodynamicznej oraz Psychodynamiczne Studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży w Krakowski Centrum Psychodynamicznym.

Szkoła Psychoterapii Psychodynamicznej jest specjalistycznym podyplomowym szkoleniem rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej, która daje całościowe kompetencje do wykonywania zawodu psychoterapeuty w paradygmacie psychodynamicznym.

Moje doświadczenie zawodowe zdobywałam w placówkach oświatowych, medycznych oraz fundacjach niosących wsparcie i pomoc osobą znajdującym się w kryzysie. Posiadam szerokie doświadczenie w pracy z młodzieżą i dziećmi borykającymi się z problemami emocjonalnymi, społecznymi  oraz edukacyjnymi.

W swojej pracy wykorzystuję  terapię EMDR, która w Stanach Zjednoczonych jest zalecaną metodą terapii po traumatycznych przeżyciach – leczenia Zespołu Stresu Pourazowego (PTSD). Eye Movement Desensitization and Reprocessing – nowatorskie podejście do terapii osób z traumą, depresją i lękiem.

W psychoterapii dzieci i młodzieży, ale również dorosłych wykorzystuję również innowacyjną metodę pracy w piaskownicy – SandPlay Therapy – Terapia w Piaskownicy. To metoda wykorzystująca proces twórczej regresji i symbolizacji, która pomaga w dotarciu do nieświadomych zasobów osoby uczestniczącej w sesji. Podstawą tej metody jest swobodna zabawa i tworzenie miniaturowych światów w ramach terapeutycznej sesji i przy współobecności dialogu psychoterapeutycznego.

Systematycznie uczestniczę w szkoleniach i konferencjach mających na celu poszerzenie moich kompetencji zawodowych. Dbam o wysoką jakość mojej pracy, kierując się Kodeksem Etyki Zawodu Psychologa oraz zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej, którego jestem członkiem.  Moja praca terapeutyczna jest poddawana regularnej superwizji przez superwizora Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Psychiatrycznego.

Joanna Łukasik-Figurska